TÜİSAG Telegram Kanalı Hizmetinizde !

Ülkemizdeki İSG gündemini takip edebileceğiniz Telegram kanalımız hizmete girmiştir.

>> Katılmak İçin Tıklayın <<


Periyodik Kontrol

Periyodik kontroller düzenli bir biçimde yapıldığı durumda işi kazalarının minimum seviyeye düşmesi ve işçilerin, kullanılan iş araçlarının düzgün ve güvenli bir biçimde çalışması sağlanmış olur.

Topraklama ölçümü ve periyodik kontrollerin zamanında ve aksatılmadan yapılması, iş kazalarının önlenmesi ve makinaların ömrünün uzun bir biçimde işlevine devam etmesi için kesinlikle gereklidir ve yapılmalıdır.

Kaynak: https://prosafety.com.tr/topraklama-olcumu/

Periyodik Kontrol Nedir?

Teknoloji günümüzde her alanda gelişmiş durumdadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte makinalar üzerinde daha fazla çalışılmaya, makinaları daha fazla kullanmaya başlamış durumdayız. Bu durum da insanlığa büyük kolaylıklar getirmiştir. Bundan dolayı da makina üretimi teknolojik büyüme ile birleştirilmiş ve makina üretimi artırılmıştır.

Kullanılmış veya kullanılacak makinalar veya cihazlar zaman içerisinde bozulmaya ve deforme olmaya başlar. Bu zaman dilime geçtikçe makinelerin kullanım ömrü azalmaya başlar. Makine ve cihazların tamir ve bakım-onarım gibi iyileştirmeler sayesinde ömrü uzatılabilmekte fakat, yıpranmasına engel olunamamaktadır. Bu gibi durumlar iş kazalarının artışında önemli bir sebep olarak rol oynamaktadır. İş kazalarının önüne geçmek ve makinelerinizin ömrünü uzatmak için periyodik kontrollerinizi yılda bir defa kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir.

Kaynak: https://prosafety.com.tr/periyodik-kontrol-ve-muayene/

İSG Periyodik Muayene Zorunluluğu ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürütmesinde olan 25.04.2013 Tarih ve 28628 Sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin amacı işyerlerinde kullanılan iş ekipmanlarının sağlık ve güvenlik çerçevesinde uyulması gereken asgari şartları belirlemektir.

Periyodik Kontrol Neden Yaptırılmalı?

  • İş kazalarının ve can kaybının önüne geçmek.
  • Makine ve cihazların ömrünü uzatma.
  • Makine ve cihazları güvenli olarak kullanmak.
  • Çalışanların verimliliğini artırmak.
  • Çevre kirliliğini en aza indirmek
  • Üretimi verimlendirmek, tasarruf etmek.

PERİYODİK KONTROL NASIL YAPILIR?

Cihaz veya makinaya normal kontroller yapılır. Yapılan bu inceleme en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Çıkan sonuçlara göre yönetmelik ve kanun uygunluğuna göre standart yorumlara dayalı sonuçlar verilir ve ayrıntılı bir biçimde firmaya sunulur.

Bilgi ve iletişim için: https://prosafety.com.tr

Periyodik Kontrol
5 - Oy 2

Sitemize Gelen Aramalar:

Loading...