Ana Sayfa / İSG Aktüel / İSG Haberleri / Mobbing Haberleri / Mobbing, Hayatı Etkiliyor!
Mobbing, Hayatı Etkiliyor!
5 - Oy 1

Mobbing, Hayatı Etkiliyor!


Günümüzde hem devlet kurumlarının hem de özel sektörün kişiler üzerinde uyguladıkları modern baskı şekli mobbing. Kişiler hak etmese de kurumlar tazminat gibi maddi külfete girmemek için kişileri hiçe sayabiliyorlar. Ancak ülkemizde mobbinge uğrayan kişilere destek olan bir dernek var. Mobbinge uğramış, o psikolojiyi bilen insanlar tarafından 2010’da Ankara’da kurulan Mobbing Derneği. Antalya’da ise bu derneğin il temsilciliğini aynı zamanda derneğin kuruluş aşamasında da görev alan Dr. Mehmet Ozan Uzkut yapıyor.

Mobbingin kişinin kendisini yalnız hissettirmesine ve öz güvenini kaybetmesine neden olan bir baskı olduğunu belirten Uzkut, “Kişinin yüzde 60-70’lik iş gücü kaybına sebep olur. Mobbing yaparak artık hayatı boyunca bu adamın aile yaşantısını, arkadaş ilişkilerini bozarsınız, diğer işlerde de çalışamaz hale getirirsiniz. Yani bütün hayatını etkilersiniz. O adam artık sakat bir adam haline gelir” dedi.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Adım Mehmet Ozan Uzkut. 1990’dan beri doktorluk, 2010’dan beri aile hekimliği yapmaktayım. 2011 yılından beri de Antalya’da Mobbing Derneği İl Temsilciliği yapmaktayım. Mobbingle ilgili birçok kişiye danışmanlık vermekteyim. Aynı zamanda mobbing konusunda adli bilirkişiyim. Bu konuda bana danışanlara çeşitli zamanlarda seminerler vermekteyim. Hemen hemen 18 ilde 180’in üzerinde seminer verdim. Birçok uluslararası kongrede seminerler verdim bu konuyla ilgili. Bu konuda yıllardan beri çalışıyorum. Mobbingin uzmanıyım. Resmen de uzmanıyım. Çünkü bu konuda adli bilirkişiyim aynı zamanda.

DERNEĞİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?
Derneğimiz 2010 yılında kuruldu. Ankara merkezli bir derneğimiz var. Genellikle de mobbing mağdurlarının kurduğu bir dernek. İlk temsilciliği Antalya’dır. Fakat daha sonra diğer illerde de açılmaya başladı. Şimdi 20-25 ilde il temsilcilikleri açıldı. Baya büyüdü. Ben ilk kurucularındandım derneğin. Hatta daha farklı şekilde yer almam istendi ama ben Antalya temsilciliğini tercih ettim. Antalya’dan ayrılmamak ve görevim de burada olduğundan görevimi sürdürebilmek için merkez yerine Antalya temsilciliğinde sürdürüyorum görevi. Ama ben de aynı zamanda bir mobbing mağduruyum. Geçmiş zamanlarda bana da mobbing yapıldı. Mobbingin nasıl olduğunu biliyorum. Bana yapıldığı zaman bunun ne olduğunu bilmiyordum ama bana yapılanın farkındaydım. Eğitimini aldıktan sonra bana yapılanın mobbing olduğunu anladım ve benim yaşadığımı başkalarının yaşamaması için de bu konuyla mücadele ediyorum.

PEKİ, BİZE MOBBİNGİN NE OLDUĞUNDAN BAHSEDER MİSİNİZ? NASIL ANLAYACAĞIZ YAPILANIN MOBBİNG OLDUĞUNU?Mobbing bir kişiye uygulanır. Kişiyi yalnız hissettirme, benliğini yittirme olayıdır. Yani kendini artık eksik hissetmeye, benliğini yitirmeye, kendini yalnız hissetmeye başlarsın. Herkes seni suçlamaya başlar ve işgücü verimin düşer. Kendi kendini suçlamalara başlarsın ‘Ben nerde hata yaptım, ne yaptım’ diye. Kendinde kusur da bulamazsın. Ama sana yapılanın farkında da olmazsın. Çünkü sistemli bir şekilde uygulanır. Uzun sürelidir. Bir kere de yapılmaz bu olay. 3-6 ay ya da 1-2 yıl sürer. Sürekli olur. Seni daha sonra psikolojik bunalıma iter. Bunun tedavisini bir türlü başaramazsın. Bir müddet sonra da seni intiharlara, iş bırakmalara hatta eline silahı alıp da bulunduğun ortamdaki tüm insanları katletmeye kadar gider. Çok ağır bir süreçtir mobbing süreci. Üç şekilde olur mobbing. Üst asta yapabilir. Yani bir müdür, memura yapabilir. Memur da müdüre yapabilir. Birçok yerde ona da rastlıyoruz. Memur memura da yapabilir. Biz müdürün memura yaptığına dikey mobbing diyoruz. Memurun memura yaptığına yatay mobbing diyoruz. Memurun müdüre yaptığına da düşey mobbing diyoruz. Bu şekilde değerlendirebiliyoruz bunları. Birçok kamu kurumunda ya da birçok yerde bunları gördük. Mobbingin özelliği kişiyi yalnızlaştırma, kendini hiç hissettirme halidir. Bu hissi kişiye verdirterek o kişiyi etkileme şeklidir mobbing.

MOBBİNG SADECE KİŞİYE Mİ YAPILIR YOKSA GRUBA YAPILDIĞI DA OLUR MU?
Topluluğa yapılan baskıcı yönetimdir. En çok karıştırılan kısım da odur. Mesela bana bugüne kadar 3-4 bin civarında başvuru oldu. Bu kadar başvurudan mobbing dediğim olay 600-650 civarıydı. Bunun da mahkemeye başvurduğu 60-70 tanedir. Bu baskıcı yönetim hep mobbingle karıştırılır. Bize dediğiniz anda o zaten mobbing değildir. Kişiye tek uygulanır ama bunun sonucundan tüm toplum etkilenir.

BİR ÇALIŞANA MOBBİNG YAPILMASI NE KADAR ETİK?
Kesinlikle etik değil. Çünkü o kişi artık başka yerde çalışamaz. O hale getirirsiniz kişiyi. Ha adamın kolunu kopartmışsınız ha mobbing yapmışsınız. Aynı olaydır. Kişinin yüzde 60-70’lik iş gücü kaybına sebep olur. Mobbing yaparak artık hayatı boyunca bu adamın aile yaşantısını, arkadaş ilişkilerini bozarsınız, diğer işlerde de çalışamaz hale getirirsiniz. Yani bütün hayatını etkilersiniz. O adam artık sakat bir adam haline gelir. Çünkü öz benliğini yitirir, özgüveni olmaz.

O KİŞİYİ GERİ KAZANIM OLMUYOR MU?
Oluyor ama çok uzun süreli bir tedavi gerektiriyor. 5-6 yılı bulan tedaviler gerektiriyor. Çok iyi terapistlerle tekrar öz güveni kazandıracak hareketler ve işlerle ancak kazanabilirsiniz. O yüzden biz mobbing mağdurlarının sorunlarını mutlaka mobbing yapılan yerden çözmelerini isteriz. Çünkü oradan ayrıldıkları anda başka yerde çalışmaları çok zor oluyor. Başka yerde çözmeleri de çok zor oluyor. Ama mobbing yapıldığının farkına varıp da yapılan yerde bunun mücadelesine girişirlerse o zaman daha hızlı tedavi olabiliyorlar.

MÜCADELEYİ NASIL VERECEKLER?
O durumda dernek de devreye giriyor. Sana yapılanın mobbing olduğunun farkına vardığınız andan itibaren mücadele başlıyor zaten. Çünkü kendi kendinizi suçlamayı bitiriyorsunuz. ‘Bana yapılan bir şey var’ diyorsunuz ve artık sana yapılana karşı savaşmaya başlıyorsunuz. Bu zaten özgüveni güçlendiriyor kendiliğinden. Önemli olan bu farkındalıktır zaten. Mobbing yapıldığının farkına varıp bununla mücadeleye girişmek mobbingden kurtulmanın temel şartıdır. Kişi işten ayrılırsa hem zaman kaydına hem de külfetli bir işe dönüşüyor. Orada mücadele etmesini sağlamaya çalışıyoruz.

DAVA AÇANLAR KAZANABİLİYOR MU?
Kazanabiliyor tabi ki. Mesela bazı amirler, memurlar yaptığının mobbing olduğunun farkına varmıyor. Uyarıyoruz. Bu yaptığınız mobbingdir, bu bir suçtur, cezası 3 ila 8 yıl arasındadır, 100 bin lira ile 500 bin lira arasında tazminat ödemek zorunda kalırsınız dediğimiz zaman bir çok insan artık mobbing yapmayı bırakıyor ve artık o kişiye karşı daha dikkatli davranmaya başlıyor. Bazı mobbing yardımcıları da vardır. Mobbing uygulayan insanlarda genelde kişilik bozukluğu vardır. Narsist kişilikli insanlardır. Bu insanlar da tarihte çok önemlidir. Birçok insanı etkileyebilirler. Bunun tarihteki en büyük örneği Hitler. Bu tür narsist kişilikli insanlar kendini olduğundan çok daha iyi gösterip olmadık yere amir pozisyonuna gelebilirler. Geldikleri zaman da aslında o yeri hak eden kişilere karşı düşmanlık beslerler. Çünkü bu tür insanlar da onun orayı hak etmediği bilirler ve ona uymak istemezler. Zaten mobbing uygulanan kişiler de işlerinde başarılı, sosyal, duygusal yönleri güçlü, iletişim yöne kuvvetli insanlardır. En ufak kusurunda onu kullanarak, saptırmaya çalışarak kişiye karşı mobbing yapılıp o kişiyi yıpratmaya çalışırlar.

BAŞVURU YAPANLARA DERNEK OLARAK NASIL BİR İŞLEM YAPIYORSUNUZ?
Bize genelde ikinci aşamada başvuruyorlar. Depresyonda oluyor kişiler. Onlara danışmanlık veriyoruz ve mobbingle ilgili tedavilere devam etmesini sağlıyoruz. Bazen mahkeme aşamalarında başvuruyorlar avukat arkadaşlara yönlendiriyoruz. Onların düzgün dava açmalarını sağlıyoruz. Bazen baskıcı sistem olana mobbing diye geliyor. Bunun ayrımını yapıyoruz. Baskıcı yönetim de bir suçtur. 2 ile 5 yıl arasında onun da cezası vardır. Başvuranlar oluyor. O zaman buna mobbing diye değil baskıcı yönetim diye dava açın diyoruz. Çünkü baskıcı yönetime mobbing diye dava açarsanız, bilirkişinin önüne geldiğinde bu mobbing değildir der ve baştan davayı kaybedersiniz. Çünkü davanın şekli yanlış olur.

PEKİ, KİŞİ MOBBİNG OLDUĞUNU NASIL KANITLAR?
3-6 aydaki baskıyı not alması lazım. Ajanda tavsiye ediyoruz. Bu ajandaya size yapılan her şeyi günü gününe, saati saatine yazın diyoruz. Bu sana yapılanların süreğen olduğunu kanıtlıyor. Kişi yalan söylemeye kalksa günü gününe yazamaz. Zaten hâkim karşısına da o ajandayla çıkıyorsunuz. Ajandadaki ona rastlayan kişileri hâkim çağırıyor. O zaman doğruluğunu kanıtlıyorsunuz. O kadar şeyi kafadan sallayamazsınız. Bir de kişinin devlet psikiyatristinden, özel psikiyatristten ve hatta üniversite hastanesi psikiyatristinden ayrı ayrı rapor almasını sağlıyoruz. Bu da onların mağdurunu kanıtlıyor. Dava zaten o saatten sonra açılıyor. Ben sosyolojik boyutuyla ilgileniyorum. Ben seminerler verdirerek çevredeki insanların farkına varmalarını sağlamaya çalışıyorum. Mağdurlar genellikle kendilerine mobbing yapıldığının farkında olmuyor.  Çevresindeki insanlar ona mobbing yapıldığının farkında oluyor. Bide mobbing yapan vardır. Mobbing yardımcıları vardır. Bakıyor birine mobbing yapılıyor. Yapılanın değil de yapanın yanında oluyor. Çünkü insanlarda güçlünün yanında olma vardır.  Güçlünün yanında olup kendileri zarar görmemeye çalışıyor. Buda mağduru daha mağdur hale getiriyor.  İşte bunu engellemeye çalışıyoruz. Mobbing yapmayın yapanın yanında olmayın yada nötr kalın diyoruz.  Yapılan insanı da uyarın. Birçok yerde mobbing yapıldığını fark edebilirsiniz.  Gittiğin bir bankada memura mobbing yapıldığını fark edebilirsin.

MOBBİNGİ NASIL FARK EDERİZ? NE TÜR HAREKETLER NE TÜR SÖZLER KULLANILIR?
Kişinin hareketlerinden anlarsın aslında. Kişi sık sık işinden kaytarıyorsa, çok mutsuzsa, işe gitmek istemiyorsa, sık sık rapor alıyorsa bu insan mobbinge uğruyordu.

MOBBİNG YAPAN KİŞİ NASIL YAPIYOR?
Sözleriyle, davranışlarıyla, hakkında dedikodu yaparak.  Çeşitli şekillerde yapabilir. Karşısındaki insanı küçük düşürücü konuşmalar yapar. Zaten o beceremez, gene başarısız olacak gibi aşağılayıcı cümleler kurabilir.  Fiziksel görünüşü, dini, ırkı gibi özellikleriyle de dalga geçebilir. Önce bunları diyerek kendisiyle seni küstürüyor. Önce tek taraflı iletişimi keser. Daha sonra mobbing yapan kişide seninle konuşmuyor ve iletişim yavaş yavaş kopuyor. Daha sonra yavaş yavaş çevrene iletişimin kesiliyor ve yalnız kalıyorsun. Ve yalnızlaştırılıyorsunuz.

CİNSİYET AYRIMI VAR MI?
Kadına mobbing daha çok yapılıyor. Çünkü kadın kadına da çok yapıyor. Bunu ben kendi başvurularımdan çıkarıyorum. Mesela sağlıkta en çok hemşirelere yapılıyor. İş yerinde kadınlar kadın amiri çekemiyor veya kadın amirlerde çekemiyor. O yüzden birbirlerine çok fazla yapıyorlar. Kadınların alınganlıkları çok olduğu için belki o yüzden çok fazla oluyor. Hakkında dedikodu çıkarıp onu aşağılamak daha kolay oluyor. O yüzden kadınlarda birazcık daha fazla.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ NELER VAR?
Bizim dava konusu yaptığımız daha çok profesyonel mobbing Asıl bizim dikkatimizi çeken konu o. Bazı insanların tazminat ödememek için işten çıkardıkları oluyor. Aslında o insanla hiç bi sorunu yok fakat işten çıkardıkları zaman tazminat ödeyecekler. Tazminat ödemekte şirketin işine gelmiyor. İşten kendi ayrılsın diye mobbing yapılıyor. Artık profesyonelce mobbing yapılıyor. Sağlık sektörü, ilaç sektöründe bu durum çok fazla. Bu aralar dikkatimi çeken durum ise daha önce devletin elinde olup daha sonra özelleştirilmiş kurumlarda oluyor. Devlet o firmayı içinde çalışanlarıyla özelleştiriyor. Anlaşmalar gereği de o insanı işten çıkarmaması yönünde. Ama o insanı işten çıkarmak istiyor. Fakat işten çıkarırken yüksek tazminatta ödemek istemiyor. O zaman da istifaya zorlamak içinde mobbing yapıyor. Kişinin görevinden daha aşağıya bir göreve veriyor, aşağılanıyor. Yerine daha ucuza çalışacak, ya da istediği bir başkasını getirmeye çalışıyor. Ama baştan dese ki seninle çalışmak istemiyoruz al tazminatı çık dese daha kolay olacak. Kişi de zedelenmeyecek. Ama insanlar tazminat ödememek için karşısındaki insanı yaralamaya, sakat bırakıp göndermeyi tercih ediyorlar. İşte bizim de en çok mücadele ettiğimiz profesyonel mobbing yapanlar. En çok dava konusu olması gerekende bu aslında.

Devlet kuruluşlarında da mobbing var ama onlar daha çok amir memur olmaktan kaynaklanan sorunlar. Onlara zaten yaptığın mobbing dendiğinde geri dönüş oluyor. Ama özel kuruluşlarda geri dönüşte yapmıyorlar. Aşağılanan dönemler çok acımasızca devam ediyor. Piyasa şartları  da çok acımasızca ezmeye yönelik hareketler yapıyorlar. Bence mücadele edilmesi gereken en önemli konu bu. Bize gelen şikâyetler arasında profesyonelce mobbing yapanlar çok fazla oluyor. Bu tür durumlarda cezai işlem görüyorlar. Bir yerde memur memura mobbing yapıp amiri bu durumun farkına varmazsa amiri de suçlu oluyor. Sadece yapan değil buna göz yuman amiri de suçlu durumuna düşüyor. Baskıcı yönetimle mobbing farklı. Baskıcı yönetimde bütün gruba yapılır. Herkese yapılan bir baskı vardır. Buda suçtur aslında. Farklı bir görüşte farklı bir ırktan, farklı bir dinde diye bir gruba baskı yapılması da suç unsurudur. Bunda olay gruba olduğu için bireysel yaralama olmuyor. Kişi biliyor ki ben farklı bir dindenim, partidenim diye baskı yapılıyor. Bu yüzden yalnızlığa itilmiyor bu kişi. Mobbingde sadece bir kişiye uygulanıp o insanı yalnızlaştırıldığı için daha fazla zedeleniyor. Mobbingde bütün hayatı etkileniyor. Aile hayatı sosyal hayatı etkileniyor. Tedavi edildikten sonra bu insanlardan düzelende oluyor, düzelemeyende oluyor.

Yorum Bırakın

TÜİSAG - İSG Forum da konuşulan son 10 konu aşağıdaki gibidir ;

İsg Sınavları 1. Deneme Testi ( Tarih : 23/11/2017 07:51:19 )

2. Uzman İçin Süre ( Tarih : 23/11/2017 11:40:58 )

Saha Gözlem Tespit Formu (örnek) ( Tarih : 22/11/2017 09:56:30 )

2017 İsg 2. Dönem Geç Başvuru İşlemleri Başladı ( Tarih : 22/11/2017 09:48:24 )

Güven Usta Bilgilendirmeleri ( Tarih : 22/11/2017 08:30:14 )

Asansör İstanbul 2017 Sunumları ( Tarih : 23/11/2017 06:55:43 )

İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi ( Sektörel Kodlanması ) ( Tarih : 22/11/2017 06:30:19 )

Vedaş Ekiplerinden Tiyatro Gösterisi ( Tarih : 22/11/2017 05:19:59 )

A Sınıfı Uzman Altında C Sınıfı Ataması ( Tarih : 21/11/2017 14:55:03 )

Hızar Makinesi Parmaklarını Kopardı - Samsun ( Tarih : 21/11/2017 05:51:19 )

Loading...

Yandex.Metrica
web analytics