Ana Sayfa / İSG Aktüel / İSG Haberleri / Fuar, Seminer, Sempozyum Haberleri / Diş Protez Teknisyenlerinde Görülen Meslek Hastalıkları Sempozyumu Düzenlendi
Diş Protez Teknisyenlerinde Görülen Meslek Hastalıkları Sempozyumu Düzenlendi
5 - Oy 1

Diş Protez Teknisyenlerinde Görülen Meslek Hastalıkları Sempozyumu Düzenlendi


Gaziantep Sağlık Müdürlüğü tarafından “Diş Protez Teknisyenlerinde Görülen Meslek Hastalıkları” konulu sempozyum düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi, Şahinbey Belediyesi, Diş Protez Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu işbirliği ile Sağlık Müdürlüğü eğitim salonunda düzenlenen sempozyuma Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, GAÜN Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aslı SEÇİLMİŞ, GAÜN Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Ayten FİLİZ, Diş Protez Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şahin KÖSEGİL, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İbrahim KARATOP, Avukat Gürbüz ARSLAN ve Psikolog Erol KURT katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI; diş protez teknisyenliğinin ağız ve diş sağlığının korunmasında çok önemli bir yere sahip olan yorucu ve yetenek isteyen bir meslek olduğunu dile getirdi.

Çalışma koşullarının sağlık risklerinin hastalığa dönüşmesinde önemli olduğunu dile getiren Yazı sözlerine şöyle devam etti.

“Diş protezi üretimi sırasında tehlikeli kimyasal maddeler, ağır metaller içeren alaşımlar kullanılmaktadır ve bu nedenle diş protez laboratuvarlarında çalışma ortamı, başta solunum sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyen sağlık risklerini barındırmaktadır. Bu sağlık risklerinin hastalığa dönüşümünde çalışma koşullarının önemi büyüktür.

Teknisyenlerimizin laboratuvarlarda çalışma ortamlarında maruz kaldığı kimyasal maddeler, toz ve gazlardan kaynaklanan önlenmesi mümkün olan fakat tedavi edilmesi çok zor olan meslek hastalıkları Türkiye’de ilk defa Gaziantep’te düzenlediğimiz bu sempozyumda ele alınacaktır. Bu kapsamda verilecek olan bilgilerin teknisyenlerimizin çalışma alanlarında uygulanması meslek hastalıklarına yakalanma riskini azaltacak ve daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlayacaktır.” dedi.

Konuşma sonrasında katılımcılara, Doç. Dr. Aslı SEÇİLMİŞ tarafından Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Önemi, Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemi ve Diş Protez Laboratuvarlarında Uyulması Gereken Hususlar, Prof. Dr. Ayten FİLİZ tarafından Diş Protez Teknisyeni Pnömokonyozu, İş Güvenliği Uzmanı İbrahim KARATOP tarafından Diş Protez Laboratuvarlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları ve Alınabilecek Tedbirler, Avukat Gürbüz ARSLAN tarafından Meslek Hastalığı Görülmesi Durumunda Emeklilik ve Tazminat Hususu, Şahin KÖSEGİL tarafından Dünden Bugüne Diş Protez Teknisyenliği, Psikolog Erol KURT tarafında ise Meslek İletişimi konuları detaylı bir şekilde anlatıldı.

Sempozyum sonunda eğitime katılan 200 Diş Protez Teknisyenine katılım sertifikaları verildi.

Kaynak: Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

Sitemize Gelen Aramalar:

Yorum Bırakın

TÜİSAG - İSG Forum da konuşulan son 10 konu aşağıdaki gibidir ;

İş Kazalarının Sebepleri Ve Korunma Prensipleri İle Tekniklerinin Uygulanması ( Tarih : 29/06/2017 09:26:15 )

Kamu Kurumlarında Sağlık Gözetimi ( Tarih : 29/06/2017 08:49:10 )

Asansör Firması İçin Risk Değerlendirmesi Ve Talimat ( Tarih : 29/06/2017 08:03:07 )

Risk Değerlendirmelerime Acill Yardım !! ( Tarih : 29/06/2017 08:09:03 )

Tezsiz Yüksek Lisans Hakkında ( Tarih : 28/06/2017 13:42:19 )

İşveren Vekili Vekaletname Örneği ( Tarih : 28/06/2017 12:00:34 )

İş Hijyeni Eğitici Eğitimini Nereden Alabiliriz ? Acil ! ( Tarih : 28/06/2017 07:37:37 )

Toplumu Derinde Etkileyen İş Kazalarında Manevi Tazminatın Caydırıcılık Unsuru ( Tarih : 25/06/2017 15:38:00 )

B Sınıfı Uzmanlık Hakkında ( Tarih : 24/06/2017 18:19:28 )

2017 Nisan B Sınıfı ( Tarih : 23/06/2017 18:16:26 )

Loading...

Yandex.Metrica
web analytics